Teneryfa

Na Teneryfę wybraliśmy się z moim mężem w podróż poślubną w 2007 roku. Ależ ten czas szybko leci..z sentymentem wspominamy ten wyjazd. Miałam nie rozpisywać się o podróżach, które znajdują się w zakładce „archiwum”, ale obok tego miejsca nie da się przejść obojętnie. Obiecuję sobie, że jeszcze tam wrócę, a mało jest takich miejsc.

Wyspa jest cudowna i jest to, póki co najpiękniejsze miejsce, jakie odwiedziłam. Przegrywają z nią nawet rajskie Malediwy. Przede wszystkim ze względu na fakt, że Teneryfa jest bardzo różnorodna i ma nam dużo do zaoferowania i do tego wulkan Teide, na który można się wdrapać. Większość plaż jest ciemnych z wulkanicznym piaskiem, ale znajdziemy także plażę ze złotym piaskiem, który został przetransportowany z Sahary.

Gdzie jest Teneryfa?

Wyspa położona jest 300 km od kontynentu afrykańskiego i 1000 km od Półwyspu Iberyjskiego oraz Hiszpanii, więc bliżej jej do Afryki niż Europy, ale tylko w położeniu. Teneryfa nie jest duża, ponieważ liczy zaledwie 80 km długości i 50 km szerokości. Znajduje się pośrodku Wysp Kanaryjskich, do których zaliczają się również: Gran Canaria, Lanzarote, Fuerteventura, La Palma, La Gomera oraz El Hierro.

Pogoda

Pogoda na Teneryfie jest dla mnie idealna, ponieważ znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego u wybrzeży i śródziemnomorskiego w głębi wyspy. Niemal przez cały rok jest tu ciepło i słonecznie, szczególnie na południu, gdzie aż 300 dni jest słonecznych. Spędziliśmy na Teneryfie 14 dni w czerwcu i było ok 25℃.

Mimo że, wyspa jest dość niewielka to panują na niej aż 23 różne mikroklimaty. Południe jest cieplejsze i słoneczniejsze, z mniejszymi opadami deszczu, a na północnym wschodzie częściej występują deszcze i mgły oraz nieco niższe temperatury. Jednego dnia doświadczyliśmy tego, podróżując po wyspie samochodem.

Pico del Teide

Pico del Teide to najwyższy szczyt Hiszpanii i trzeci co do wysokości wulkan świata. Ma wysokość 3 718 m n.p.m, ale od dna morza liczy około 7500 metrów. Dla ochrony wulkanu oraz jego otoczenia powstał w 1954 roku Park Narodowy Teide. Wulkan uznawany jest nadal za aktywny, choć ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 roku. Wjazd do Parku robi piorunujące wrażenie. Im bliżej szczytu, tym krajobraz bardziej księżycowy. Dojechaliśmy samochodem do dolnej stacji kolejki, a potem wjechaliśmy kolejką na punkt widokowy La Rambleta na wysokości 3 555 metrów. Widoki niesamowite. Aby dostać się na sam szczyt trzeba iść pieszo oraz wcześniej uzyskać pozwolenie. Pozwolenie jest wymagane ze względu na ogromne zainteresowanie trasą wśród turystów (wydają 200 szt. na dzień).

Los Gigantes

Los Gigantes to wielkie klify na zachodnim wybrzeżu Teneryfy. Ich wysokość to ponad 600 metrów. Obserwowaliśmy je z rejsu katamaranem po oceanie i udało ma się podziwiać również delfiny na wolności.

Masca

Masca jest to wioska znajdująca się na Teneryfie oraz wąwóz, której wioska ta daje początek. Leży około 600 m nad poziomem morza w górach Teno. My dotarliśmy do wioski samochodem, co zapewniło nam niezapominanych przeżyć po górskich serpentynach.

La Geomera

La Geomera to jedna z mniejszych Wysp Kanaryjskich i najbardziej dzika. Położona jest w odległości 35 km od Teneryfy. Dotarliśmy do niej promem i spędziliśmy tam cały dzień. Zwiedzaliśmy wyspę jeepem i między innymi odwiedziliśmy plantację bananów oraz plażę, na której podziwialiśmy wulkan Pico del Teide oraz stolicę San Sebastian de la Gomera. Miasto to jest pełne pamiątek po Krzysztofie Kolumbie, ponieważ spędzał czas na wyspie przed dalszymi podróżami.